ADVENTNÍ ČTENÍ, PŘÍBĚHY A SNĚNÍ.

Tenhle článek bude dnes malým nahlédnutím do nabídky knih na advent. Nejprve Vás chci trochu navést na výběr knih a pak ukážu naše favority.

V uplynulých letech jsem strávila mnoho hodin výběrem knih s adventní tematikou.

Chtěla jsem samozřejmě, ať baví i mě, ať přináší nějakou hodnotu a ať nás naladí na adventní snění. Je jich spousta krásných, ale jak je vybrat?

Co dětem knihy přinesou?

Jak jsou zpracované?

Jaké jsou ilustrace?

Jaká je forma?

Nejsem odborník na knihy ani spisovatelka, řídím se zkušeností, metodikou, instinktem a intuicí a beru knihy ve stylu, který se nám neomrzí. A letos nově spoluprací se dvěma úžasnými ženami:

Petrou Žallmannovou – editorkou časopisu Tvar a recenzentkou dětské literatury

Simonou Martínkovou Rackovou – redaktorkou Tvaru, Marianne, Ambiente a básnířkou.

Článek reaguje i na velké množství knih a příběhů, které vznikají a které si píšou maminky a doplňují o stažené obrázky nebo je samy kreslí. Může dojít nejen ke křivení trhu nekvalitními publikacemi, ale především o podkopání důvěry v ty kvalitní.

Pokud vybíráte takové knihy a příběhy, dívejte se na:

1, TEXT

Jsou příběhy dětem tematikou blízké? Dokážou se s dějem ztotožnit? Rozumí jeho obsahu? Jsou psány spisovnou češtinou (hovorové výrazy jsou v pořádku v přímé řeči). Pro menší děti jsou vhodnější spíše kratší věty.

2, ILUSTRACE

Působí reálně a dětsky srozumitelně? (Koukejme na to jako dítě, protože mě se líbí ilustrace jiné než dětem). Jsou to profesionální ilustrace nebo stažené free obrázky (grafika)? Nebo snad jen nepodařené amatérské výtvory?

3, ZAPOJENÍ dětí

Budou rozumět textu? Budou mít otázky? Bude je příběh učit něčemu, co v životě skutečně využijí? Najdete tady interaktivní prvek? Ať už přímo v textu nebo v ilustracích? Popřípadě otázky, které pomohou v porozumění na straně malého čtenáře či posluchače.

4, FORMA. Vybírat dnes můžeme

1, KLASICKÉ KNIHY. Podpořte české autory a malá česká knihkupectví. Můžeme knihu osahat, uložit do knihovny a prohlížet.

2, Dětem přijdou vhod také AUDIO KNIHY – ideální pro chvíle, kdy rodič nebo učitel potřebuje věnovat čas jiným aktivitám. Není potřeba se za to stydět. Naopak, je to rozumnější řešení, než nechat děti sedět donekonečna u Youtube.

3, V posledních letech jsou tady taky ELEKTRONICKÉ KNIHY, které si můžete doma vytisknout nebo dokonce nakoupit 1 licenci a rozdělit se s kamarádkou. Výhoda takových knih je přímá vazba na tvůrce, možnost vytisknout a naložit s texty podle potřeby (školky mohou třeba rozkopírovat a používat jako pracovní sešity). Nevýhodou bývá vyšší cena (tvůrce prodává napřímo a platí nejen vlastní tvorbu, ale spoluautory, ale také náklady na prodej, reklamu a další položky)

JDEME NA KONKRÉTNÍ NABÍDKU

1. Čekání na Vánoce a Andrea Popprová:

Klasika mezi adventními knihami. Lucka, Jenda, Martínek. Přesně náš styl. Reálný svět, děti se ztotožní, nemluví se tu v metaforách. Ilustrace jsou tady nejen krásné, ale také zapojí děti do akce.

2. Zachumlané pohádky malých medvědů.

Soubor příběhů různého ladění a témat od kolektivu autorů. Na svědomí je má Marie Haklová a Little Bears. Nám se líbí pestrost. Čteme je už v listopadu a některé příběhy i během roku. Z každého příběhu si odnášíme spoustu nového: povzbuzení, odvahu, náměty, jak být odvážný, trpělivý. Co dělat v různých situacích života. Ale samozřejmě vše něžnou pohádkovou řečí. Potkáte tu vílu, rolničku, mrak, trolla nebo pochopíte, proč maminčino okno chce být špinavé:-) (Ideál na advent, že jo?:-) Kromě toho mají uvnitř nádherné ilustrace, do kterých se zamilujete.

3. Sněhová víla. Vánoční pohádka. od Daniely Krolupperové.

Kniha plná ilustrací s méně textem (vhodná pro malé školáčky). Malá víla jako každý rok má na zemi dohlížet na sněžení, ale zlý čert ji začaruje kouzlem. Víle je najednou zim a hledá, jak kouzlo zlomit. Podaří se ji to až když skoro přestane doufat. Není to příběh reálný, ale krásným způsobem vzbuzuje pocity zimy, tepla, strachu i uvolnění. Přečtete ji s dětmi na jedno či dvě večerní čtení.

4. 24 VÁNOČNÍCH PŘÍBĚHŮ. Karmelitánské nakladatelství.

Vánoce byly sice původně svátkem slunovratu. S příchodem křesťanství však nabyly významu očekávání narození Ježíše. I když nejste křesťané, nezaškodí dětem i sobě přiblížit i tento význam Vánoc. Příběh o narození Ježíška je rozhodně krásnou pohádkou o zrození, lásce, boji se zlem. (Foto jsem stáhla z internetu neboť ji teprve objednávám.:-))

5. Hvězdné adventní příběhy Edíka a Edinky.

Simona Martínková Racková, Barbora Křistková, Štěpánka Vontrobová.

Příběhy současných dětí, jejich mámy, táty, kamarádů a sousedky.

Ilustrace jsou tady volené jako doplnění textu a skrývají vždy nějaký úkol, hádanku, bludiště, rébus.

⭐S dětmi se ocitnete na zimní školkové zahradě, v truhlářské dílně, u kadeřnice, na výlovu rybníka či v lesní školce.

⭐Prostor je tu i pro mámu a tátu a jejich potřeby.

⭐Roli kouzelné babičky tady má bylinková paní sousedka.

Nezapomeneme ani na tradice, význam adventu a dětská přání – bez moralizování a souzení.

Nakoukněte sem a stáhněte si třeba ukázku 3 kapitol

VÝHODY

1, Děti se mohou samy podílet na ilustracích, hádat, luštit.

2, Můžete si je koupit napůl s kamarádkou (pš, já vím, že to děláte:-)

3, Nakopírovat jednotlivé části (bludiště, hledačky, domalovánky) pro více dětí (sourozenci, školka)

4, Psaly jsme je pro rodiny i školky a můžete je využít jako náplň adventního kalendáře. Příběhů je totiž přesně 24 a každý den prožívají děti jiné situace všedních adventních dní.

A jaké jsou Vaše tipy na adventní čtení a zábavu?

Krásný advent Vám přeje

Štěpánka Vontrobová, autorka didaktických her a kurzů pro rodiče a učitele

www.kidedu.cz

Štěpánka
Provádím rodiče, ženy, děti a teenagery, vedu rodinnou poradnu. Jsem autorkou portálu a značky pomůcek Kidedu. Pomáhám lidem laskavěji komunikovat, zvládat emoce, vztahy, objevit a uvolnit životní záseky. Mám radost, když se lidem vrací do života radost.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *