Kam k zápisu do školy? Jakou školu pro dítě vybrat?

„Pořád byl čas a najednou je to tu. Jen teda vůbec netuším, na kterou školu ho dáme,“ řekla mi do telefonu jedna žena.“ Ve svém okolí prostě nemá školu, která by byla v souladu s tím, co by škola nabízí. Jak tedy vybrat?

10 tipů, jak vybrat školu

  1. Vzdálenost a dostupnost školy (i bez nutnosti děti vozit denně tam a zpět kilometry daleko). Navíc pro děti bude později důležité, mít kamarády ze školy poblíž i ve volných dnech a o prázdninách.
  2. Požádejte o náslechovou hodinu přímo v hodině paní učitelky/pana učitele, která/ý Vaše dítě bude učit (škola může být top, ale nejdůležitější je, aby si dítě a paní učitelka sedli)
  3. Projděte si školu uvnitř. Některé školy nabízí i konzultační hodiny a dny otevřených dveří. Je tam příjemně vám? Co říká dítě? Jak vypadají šatny? Jsou učebny vybavené a vyzdobené výtvory dětí?
  4. Pokud má dítko ve škole kamarády ze školky, velmi mu to může pomoci zvládnout nástup do školy.
  5. Pokud zvažujete alternativní formy škol, ověřte si, že nejednáte pouze proto, že je to in, trendy nebo že to tak má kamarád/ka, ale protože o směru máte zjištěno a vy i děti jste v souladu. To stejné platí o domácím vzdělávání – budete to stíhat? Bude mít vaše dítě dostatek kontaktu s vrstevníky?
  6. Zeptejte se předem, jaké formy hodnocení ve škole preferují a zda budou dítě známkovat i v první třídě.
  7. Ověřte si formu a množství zadaných úkolů. Moderní školství nastavuje dětem např týdenní nebo měsíční plán a děti z něj vybírají, co plnit chtějí.
  8. Prohlédněte si i učebnice? Vychází knihy z potřeb dětí? Reflektují jejich zájmy? Pro motivaci k učení je to důležité.
  9. Jaké metodiky ve škole využívají a je-li tu možnost příklonu k jedné z nich dle potřeb dítěte?
  10. Jaké kroužky škola nabízí? Možná Vám to ušetří čas s převážením dětí do ZUŠ a sportovních kroužků? Možná nabízí i kroužky pro rozvoj talentů a nadání?

ŚKOLA PARŤÁK
Přistupujte od počátku ke škole jako k parťákovi – ne jako k nepříteli:-) Učitelé to mají v těchto letech náročnější než kdy jindy. (Administrativa, rodiče s požadavky, nové metodiky, změny RVP a ŠVP, technologie a epidemie).
Současně mějte na paměti, že jste s dětmi stále klientem vzdělávání, ne jeho otrokem.

Přihlaste se na 

ONLINE KONGRES DĚTI PRO BUDOUCNOST

Díky hostům je to průřezový a zajímavý pohled na to, co děti budou jednou potřebovat, aby nejen uspěly, ale byly šťastné.

A jako dárek k zápisu pořiďte dětem Audio příhody Edíka a Edinky (nejen o emocích)>>

Jsou to milé a humorné příběhy školáka Edy, jeho ségry školkačky Edinky a jejich rodičů se vším, co zažívají běžné děti a rodiny – třeba narození sourozence, stýskání po mamince, radost o prázdninách s rodiči, závidění kolobky bráchovi, pokažené hračky, závodění, strach ze tmy,…

Emoce u dětí
Emoční karty a příběhy o emocích
Štěpánka
Provádím rodiče, ženy, děti a teenagery, vedu rodinnou poradnu. Jsem autorkou portálu a značky pomůcek Kidedu. Pomáhám lidem laskavěji komunikovat, zvládat emoce, vztahy, objevit a uvolnit životní záseky. Mám radost, když se lidem vrací do života radost.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *