Když děti dělají naschvály, kňourají, vztekají se, zkuste nasadit HUMOR

Když děti dělají naschvály, kňourají nebo nechtějí „poslouchat“, můžete jako jednu z možností využít HUMOR.

Možná si myslíte, že je potřeba s dětmi o všem mluvit, řešit příčinu, ale mnohdy je opak pravdou. Sáhodlouhé diskuze, promlouvání do duše, pátrání po příčinách vzteku nebo nedejbože moralizování se mnohdy zvrtne v opačný efekt.

Když pozoruji reakce dětí na slova rodičů, bývají často rebelující, protichůdné. U dětí v poradně nebo u svých dětí ale používáme rádi tichou účast nebo humor. Samozřejmě i já jsme člověk a nejde mi to vždy, ale vím, že je to o mém „přepnutí se“.

Rodiče s humorem ale mají problém, protože je v určitých situacích dětský vztek, pláč, hysterie, fňukání vytočí do běla. Přitom nechtějí křičet na své děti, ale nemůžou si pomoci. Jak říkám, je to návyk – dostat se do nadhledu. Dá se vytrénovat a nenechat se strhnout.

3 situace a 3 reakce s humorem


Já si chci vzít do školky plavky. – Namísto rozmlouvání zkuste říct třeba něco jako „Ty brďo a bude je mít i paní učitelka jako mořská královna? A budete plavat ve sněhu nebo máte ve škocle bazén?“


Na zemi nutella/jogurt/sýr – „Blééé, neznámý objekt na podlaze, pozooor. Úklidová četa nástuuuup.“ (místo: „Kdo tu podlahu zaprasil?“ nebo místo „Co ta nutella na tom stole?!“). U starších dětí třeba když se vám válí na stole lepidlo, nabíječka, fixy… a chcete čistý stůl k večeři.


Dítě kňourá, vzteká se, ale tušíte, že je to trochu divadlo. Místo proslovu ho třeba zkuste polechtat, mkrnout na něj. Pokud Vám to oplatí, začněte uskakovat, utíkat, pištět.

A není to odvádění pozornosti od problému?

Chápu, na co narážíte. Máme jít po příčině trablíku. Jenže v eskalaci (emočním rozkolu) příčinu nevyřešíte. Potřebujete ochladit situaci a nenechat dítěti zahltit jeho mozeček rostoucí emocí. Není to odvedení pozornosti, ale změna úhlu pohledu, což je běžnou terapeutickou a koučovací metodou.

Příklad z Vašeho dospěláckého života

Vezměte si, že jste poslali omylem peníze třeba na cizí účet. Vjede do vás bezmoc, vztek, strach, pocity viny. Řeknete to manželovi a ten…:

  1. Procedí něco o tom, že jste asi fakt blondýna nebo kde jste nechala hlavu.
  2. Začne terapeutit: „To musí být hodně nepříjemné.“ „Kde to v tobě teď nejvíce bublá.“ „Co bys teď potřebovala?“ (Asi byste ho v tu chvíli zahryzla:-))
  3. Zasměje se a řekne: Tak to se teď někdo bude mít dobře. Vždycky jsi snila o charitě. Třeba se ti to jednou vrátí jako v pohádkách.

Možná sami cítíte, že humor přinese celé situaci, dítěti i vám ODLEHČENÍ, OPTICKY PROBLÉM ZMENŠÍ, DÁ VÁM PROSTOR SE PROPOJIT S CELÝM TĚLEM (ne jen zahlcující myšlenkou) a mnohem dříve a snáze NAJDETE CESTU VEN ZE SITUACE.

A hlavně podaří se vám udržet kontakt s dítětem.

Když je dítě unavené

Mou dcerku občas zachvátí emoce (většinou při únavě), má tendenci utíkat kamkoliv, což není vždy úplně sranda. Když jsme s manželem začali v těchto situacích dělat blbinky (běžím s tebou, ty jo, ty se nezdáš, jsi rychlá jako blesk, já ti už nestačím), uklidní to situaci do té míry, že můžeme poté řešit příčinu, přijímat emoce. Stejně tak v situacích, kdy už je po emoční bouři a potřebujete dítě vrátit nohama na zem (do reality), je humor na místě.

Nebojte se humoru a zařaďte srandu do svého života. Někdo říká: Neberte to (sebe) tak vážně a já potvrzuji. Protože kdysi jsem brala všechno děsně vážně:-)

HUMOR NAJDETE I V EMOČNÍCH PŘÍBĚZÍCH PRO DĚTI

Příhody Edíka a Edinky provedou dětmi různými situacemi. S humorem samozřejmě. Loučení ve školce s maminkou, vyhánění bubáka, hádku mezi sourozenci. Plný srandy a uvolnění je i díl o prázdninovém dni s mámou a tátou nebo uzdravování pokaženého robota.

příhody Edíka a Edinky - zábava pro děti i do auta
Příhody ze života dětí nejen o emocích – s humorem, isnpirací. Nejen na cestu do auta

👇 Stáhněte si ukázku v mp3👇

Štěpánka
Provádím rodiče, ženy, děti a teenagery, vedu rodinnou poradnu. Jsem autorkou portálu a značky pomůcek Kidedu. Pomáhám lidem laskavěji komunikovat, zvládat emoce, vztahy, objevit a uvolnit životní záseky. Mám radost, když se lidem vrací do života radost.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *