Jak zabavit dítě školkového věku, když se nudí, venku prší, máte malé miminko, brzy se stmívá nebo jsou děti nemocné.
Lego, kostky, knížky už jste zkoušeli a chce to něco nezvyklého. Něco, co děti zabaví na dýl než 10 minut. Toho našeho myslitele zatím nebaví ani malování nebo stříhání – teda rozhodně ne moc dlouho.
Musela jsem překonat únavu (konec šestinedělí, doma kašlající tříleťák) a trochu se zamyslet. Což někdy dost bolí:-) Ale něco jsme přeci jen vymysleli. Chci se o to podělit se o to i s Vámi.
Po bytě nebo v jednom z pokojů schovejte několik předmětů (hřeben, deštník, kartáček, ovladač…), všechny předměty nakreslete i na papír – pracovní list. Úkol zní: najdi kažoud z těchto věcí a jakmile ji najdeš, škrtni si ji na seznamu.
Všechny věci prcek našel, tak a teď druhý úkol:
Tyhle věci
a) dej zpátky na místa, na kterých si je našel/a
b) schovej zase ty a já budu hledat.
Zabere to dost času a o to tu jde. Navíc vy se nemusíte moc hýbat a vše korigujete z jednoho místa:-)
Aktivita nejen pro podzim a advent. Brzo se stmívá, chmury doléhají, toužíme po světlu a máme rádi vše teplé, žluté a vonící. Pustili jsme se do výroby podzimního svícnu a zopakujeme si ho i jako vánoční (do velké sklenice na víno)
Potřebovat budete
Nejdříve s dítkem ozdobte sklenici samolepkami nebo obrázky.
Pak připravte sypké věci do misek, dejte dítěti lžíci a nechejte jej konat. Ve vrstvách ať do sklenice sype na střídačku meltu, mouku, kokos a kávová zrnka. Na závěr umístěte do sklenice svíčku a zapalte. Slibuju, že u jedné sklenice nezůstane. 🙂
Nachystejte si papír, fixy, letáky ze supermarketů, nůžky a lepidlo. Nakreslete společně obchod s regály. Každý regál pro jiný druh potraviny (ovoce a zelenina, maso, mléčné výrobky, pečivo, rýže a těstoviny, sladkosti, drogerie). Z letáků spolu vystřihněte potraviny a dítko se stává panem vedoucím prodejny a má za úkol uložit zboží správně do regálků.
Tuhle klasiku netřeba představovat. Ze stolu či křesel a deky či přehozu si vytvořte domeček (bunkr, budku) a hrejte si hru boudo budko nebo si dovnitř nanoste kuchyňské náčiní, polštářky apod a hrejte si na zimní domeček. Poproste dítě, ať Vám uvaří podzimní polévku (určitě máte doma rýži, fazole, pozvěte i všechny plyšáky a zvířátka.:-)
Vyberte spižírnu a lednici, vyskládejte jídlo do poličky, vemte ještě proutěný košík a hrejte si na obchod. Nezapomeňte na opravdické peníze a náležitě dítě zasvěťte do problematiky (už ve 3 letech by mělo pomalu začít vnímat hodnotu peněz). Hru můžete obohatit ještě o distribuci, když vám dojde zboží (tohle je oblíbená část našeho tatínka)…vemte dětský traktor a zajeďte k panu farmáři (třeba do ložnice) pro zboží (třeba mrkve nebo další rýži) a dozásobte obchod, nezapomeňte farmáři zaplatit. K dokonalosti pak přidejte i úkol: co je potřeba nakoupit, abychom mohli uvařit zeleninové rizoto nebo upéct bábovku.
Na plech vysypejte polohrubou mouku, nasypejte do ní třeba hrách (jako kamínky) a vemte trychtýř, sítko, nádobky a naběrátka, malé bagříky a hurá do toho. Jo, budete potřebovat taky smetáček a lopatku na úklid:-)
Malé děti chtějí přirozeně dělat to, co rodiče, nebojte se je zapojit do domácích prací – je to pro ně zatím ještě hra (školáci to pak vnímají zcela jinak, tak toho využijte).
Stáhněte si ode mě seznam činností pro děti podle věku. Ušetříte sobě spoustu času. Znáte to: Tam odskočíte zhasnout, tam vykládáte prádlo z pračky, tu dítě volá, že má žízeň a vy jedete jako hadr na koštěti. Dovolte si nechat více na dětech.
Nakreslete dětem kartičky denních činností (čištění zubů, mytí rukou, oblékání, příprava jídla, úklid nádobí, hraní, školka…). Pomohou dětem orientovat se v čase (co je ráno, odpoledne, před po). Vy nebudete muset dětem každé ráno nebo po příchodu domů připomínat: svlékni se, umyj si ruce, co ty zuby, napila ses?
Pokud kartičky nechcete vyrábět, pořiďte si plánovače pro kluky nebo holky Kidedu – součástí jsou i krásné omalovánky s říkankami Plánujte den společně s dítětem a když uběhne třeba dopoledne, řekněte si spolu, co vše se událo a co dítko zvládlo. Dítě tak rozvíjí časovou orientaci a přejímá zodpovědnost za své činnosti a vlastně svůj život.
Napište mi do komentáře k článku, co děláte doma vy, když je venku nevlídno.