Sbírali jsme odvahu na delší cestování s dětmi a podařilo se to. Sepsala jsem pečlivě střádané poznámky s tipy z naší druhé části cesty do Provence a na jižní pobřeží. (Kéž vám ušetří čas, který jsme s plány strávili:-)
Než odjedete, vězte, že francouzské dálnice nemají dálniční známku, ale platíte podle ujetých úseků přímo u speciálních bran na dálnici. Nebojte, je to rychlost, projedete kolem automatu, ten vydá lístek a u další brány tento lístek vložíte a zaplatíte (my platili vždy kartou).
Je půlka května, po téměř dvou týdnech opouštíme hranice Švýcarska, venku stále prší a teploměr ukazuje 9°C. Max se nevěřícně ptá: „A když jako dojedeme do té Francie, tak tam už bude to léto? A můžu si konečně obléknout kraťasy a sandálky?“ Počasí se láme někde za Nyonem a hezky je až před Avignonem. Ale svítí slunce. Po tolika dnech slunce a teploměr povyskočil na krásných 18°C. Odbočujeme směrem na Apt (oblast Luberon) a kocháme se už teď vyprahlou zemí s olivovníky, mandlovníky a ještě nevykvetlou levandulí. Ale kvetou vlčí máky, takže je všude krásně červeno. V Apt nás dostihuje léto naplno, nakupuji v Auchanu (příjemný supermarket) hromadu zeleniny, čerstvou rybu a těším se, že budu konečně vařit ve „své“ kuchyni. Přes Airbnb jsme sehnali levné ubytování v malém domečku v kopci nad Aptem (odkaz na ubytování, 50EUR za noc pro všechny, mimo sezóna). V zahradě bazén (zrovna do něj lijou litry chemie a bude se po zimě čistit), terasa a báječné okenice na oknech. Uvnitř útulno, příjemně a děti jsou nadšené, že mají svůj pokojíček, konečně. (Hned naproti naší ložnice, takže v noci stejně nespíme a přelítáváme nebo děti chodí k nám). Děti si vytahují s pískotem a smíchem sandály, usazují se s banánem na terasu a užívají si, že přijeli „do léta“.
Původně jsme si mysleli, že kromě poznávání kraje budeme i pracovat nebo odpočívat. Ale na to jsme brzy zapomněli. Každý den bylo co dělat. Většinu dní na nás svítilo slunce. Tentokrát nebudu vypisovat celý Deník našich zážitků, ale půjdu rovnou k tipům, co navštívit, kde se dětem bude líbit, kde nakupovat a kam skočit na hřiště, bagetu či dobrý olivový olej. Na víno u nás moc nedošlo, jedno růžové jsme dostali od Jerome a to jsme pocucávali celý pobyt. 🙂 Já zejména, když jsem psala první část o cestování s dětmi.
JEDEN VELE DŮLEŽITÝ TIP! Berte si s sebou vždy náhradní klíče od auta. Proč?
Při našem výletě v Gordes jsme po našem malém obědě v restauraci zjistili, že nemáme klíče od auta. Poetický den se proměnil v múru a začli jsme hledat. Do toho Amálka chtěla spát a Max potřeboval urgentně kakat. Honza se rozhodl projít trasu a hledat klíče ( i v tom křoví ve svahu, kde čůrali), já zůstala s dětmi a zašla jsem do IC předat tel. číslo, kdyby se náhodou klíče našly. Volala jsem na Ford Assistance – tak prý si budeme muset dojet domů pro náhradní klíče, jiný způsob neexistuje. To už jsem na velkou pospíchala i já. Hlavně klid, tohle vyřešíme. Když už jsem měla řešení, napadlo mě, že když jsme vylezli z auta, řešili jsme komunikaci s parkovacím automatem a pak jsme vytáhli z auta věci, ale už jsem neviděla, že by Honza auto zamkl. Popadla jsem golfky se spící Amálkou a Maxe a rychlostí tryskáče funěla do kopce zpátky na parkoviště. Auto tam stálo (chudák Blesk Mc Queen byl uvnitř) a Max běžel zmáčknout kliku. Aaaaa, dveře se pohnuly, auto otevřené. Padá půlka šutru ze srdce a Max hlásí, mami klíče jsou tu..jojojojo“ Radostí tečou slzy a pištím jako malá, objímám Maxe a vytáčím Honzu: „Pojdˇ na kafe a croissant, čekáme tě V AUTĚ.“ Nasedáme do auta a ujíždíme hnáni vděčností směr opatství Senannque. Potřebujeme vyjádřit poděkování celému vesmíru, Bohu, matičce Zemi a všem andělům, že to dobře dopadlo. Zároveň nám dochází velká vděčnost za to, že jsme hlavně spolu, že jsme zdraví a že útoky v Lyonu nás minuly.
A ještě další tipy:
Nakupovat lze v supermarketech, na trzích, pekárnách a malých smíšenkách ve vesničkách. Pozor, obchody a mnohé restaurace bývají přes poledne zavřené, otevírají znovu klidně až v 16 hod nebo i později. Zato si můžete do pekárny zajít mnohdy i do osmi večer. My využili i místní farmáře (olivy, zelenina, víno, maso).
Přečtěte si o tom, jak cestovat s dětmi za málo peněz a poznat přitom spoustu lidí v předchozím článku
Připravuji článek Azurové pobřeží – moře, skály, lodě i hovínka.
Před naší cestou jsem napsala Průvodce MĚSTO NA HRANÍ. Je to milý společník pro všechny, kdo tráví čas s dětmi ve městě.
Více než rok jsem hledala, zkoušela a dokumentovala ty nej aktivity, které děti ve městech baví. A vybrala jsem takové, které baví nejen děti, ale i dospěláky.
Obsahuje přes 77 aktivit na celý rok (nevyžadující přípravu a vystačíte si s tím, co máte u sebe).
Stojí jen 140 Kč a dostanete jej v pdf formátu. A pokud se vydáváte na cesty, zadejte v objednávce kód CESTUJEME a Průvodce Vám pošlu za rovných 100 Kč.