Venku zima a co doma. Dvě děti doma – jak si „hrát“

Zima za okny a doma nuda, znáte to. Doma dvě děti (smekám a uctívám maminky s vícero dětmi, že Šári:-)) a vaše studnice nápadů je prázdná. Líný rodič, líný rodič, opakujete si pořád dokola. Děti se chvíli baví samy, většinou to ale končí úrazem jednoho z nich. No nic, jednou denně jim prostě program musíte vymyslet. Ale jak, když máte rozdíl 3 let, kluka a holku – zatímco toho skoro pětiletého bere lego a Merkur, tak roční to bere taky, ale do pusy. Každému, co jeho jest, heslo dne a chvíli je klid. Pak ale vymyslet aktivitu pro oba se zapojením maminky. Super je, že občas už s tím přijde starší syn sám – jen potřebuje parťáky, což je zatím jeden nebo oba rodiče, protože mladší ségra je ještě v tomhle nepraktická:-) Tak tady je výčet, na co si doma hrajeme a co nám zabere aspoň dobrou hoďku než hra přestane někoho z nás bavit. Naštěstí to baví i tu malou – no, baví, dovede koexistovat:-)

Společně si hrajeme:

  • na obchod – sámošku, supermarket nebo malou farmu, vyrábíme peníze, regály, navážíme zboží (autama, traktorem z pole, kočárkem, vozíčkem), počítáme penízky (co kolik stojí)
  • na piráty a indiány (obracíme konferenční stůl, stává se lodí, poddeska slouží jako skluzavka z gauče, přehoz na postel je stanem), vyrábíme kostýmy, „zbraně“, malujeme na obličej, schováváme poklady po bytě (nejdřív vyrábíme, pak schováváme)
  • na kavárnu, pekárnu, cukrárnu, restauraci – pečeme, vaříme, meleme kávu, počítáme cookiesky (kolik ti zůstane, když ti tři sní medvěd, kočka a pejsek), počítáme penízky, obsluhujeme zákazníky, aranžujeme jídlo na talíře
  • na závody (vyrábíme vstupenky, fandíme závodníkům, servisujem auta)
  • na boudu budku (chaloupku v lese, perníkovou chaloupku…prostě bunkr z křesel a deky)
  • na rytíře, prince a draky – učíme se chlapskému chování ve vztahu k ženám a konkurenci:-)
  • na divadlo nebo koncert (trénujeme představení nebo písničky) nebo loutkové divadlo (výroba loutek)
  • tancujeme, zpíváme

 

Protože v rámci svého druhého projektu foodrestart.cz vedu workshopy o stravování dětí, bavíme se i o tom, jak děti zapojit do procesu přípravy a úklidu jídla. Maminky se mnohdy diví, že už jako roční dítě máme zapojovat do „praktického života“ – no ježiš, nejlepší věc.

Věšení prádla, nakládání a vyndávání myčky, umývání nádobí po klasicku ve dřezu, vytírání podlahy (malý hadřík, malý kyblík, něco nepromokavého), míchání, přendávání všeho možného, jakákoliv hra s potravinami (vždy se přidá i to starší dítě):

  • přesypávání čehokoliv sypkého (fazole, mouka) nebo tekutého
  • schovávánka předmětů v mouce
  • jedlá plastelína nebo těsto (mouka, olej, voda) a vykrajujem, hňácáme
  • hrajeme se špagetami, rourkovými těstovinami (navlékáme na špejle), super jsou obrázkové nebo písmenkové nudle
  • vytahujeme čaje z krabičky
  • meleme kávu

Dalo by se říci, že montessoriujem, ale jsou to věci, které prostě děláme tak nějak intuitivně. Nemám doma kapacitu na tucet polic s táckama, ale v rámci možností vytváříme podmínky k tomu, aby se děti učily hrou. Základ je, nebránit jim v tom, když chtějí dělat to, co dospělí. To je i přesně to, že i ty nejmenší děti se mohou zbláznit, když jim půjčíte mobil nebo se snaží dostat na tlačítka k počítači. Vidí to u mámy i táty – podle všeho je to ok a vy pak přijdete a zakážete..dítě je hodně zklamané a zmatené, nechápe. Navíc dnešní děti je na technologie fajn připravit. Nevyhnou se jim. Stačí nastavit limity v používání:-)

Stejně tak je fajn, když děti znají svůj den dopředu a vám se uleví, pokud se samy postarají o spoustu věcí. Nám stále asistuje denní plánovač pro předškolkové a školkové děti Kidedu Můj den. Běžné rutinní činnosti, které děti zvládnou samy, vám hodně uvolní ruce.

A nebojte se, jestli vám doma už hrajou nervy, je to normální, taky to máme. Pocit izolace je šílený, zvláště, onemocní-li děti nebo dokonce i vy. Vydržte, jaro bude brzy:-)

Štěpánka
Provádím rodiče, ženy, děti a teenagery, vedu rodinnou poradnu. Jsem autorkou portálu a značky pomůcek Kidedu. Pomáhám lidem laskavěji komunikovat, zvládat emoce, vztahy, objevit a uvolnit životní záseky. Mám radost, když se lidem vrací do života radost.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *